Lietuvoje – trečdaliu milijono gyventojų daugiau

Lietuvoje šiuo metu gyvena trečdaliu milijono gyventojų daugiau nei prieš dešimtmetį. Tokius išankstinius 2013 m. gyventojų surašymo duomenis paskelbė Lietuvos statistikos departamentas.

Surašymo duomenys paneigė prognozes

Šiandien Lietuvoje gyvena 3 795 000 gyventojų. Tai yra 305 tūkstančiais daugiau nei 2002 metais, per paskutinįjį gyventojų surašymą. Prieš dešimtmetį sociologai prognozavo, jog dėl emigracijos bei mažėjančio gimstamumo lietuvių skaičius turėtų mažėti.

2V politika ar ES pastangos?

Naujieji duomenys sukėlė diskusijas politikų tarpe. Dauguma jų tokį žymų gyventojų skaičiaus augimą juokais sieja su dar 2003 m. Andriaus Kubiliaus pasiūlyta „2V“ politika, kuria šeimos buvo skatinamos išauginti bent po 2 vaikus.

Tiesa, kai kurie politikai šiuos procesus jau visai rimtai yra linkę sieti su Europos kontekstu. 2006 m. gruodžio mėnesį Europos Parlamente buvo priimtos „2006–2026 metų ES demografinės politikos gairės“. Dokumente suformuluoti ilgalaikiai ES tikslai, kurie turėjo padėti stabilizuoti Europos gyventojų skaičių, efektyviai reguliuoti gimstamumą, taip pat sudaryti palankias gyvenimo sąlygas daugiavaikėms šeimoms bei vienišoms motinoms. Dokumente numatytos įvairios priemonės bei būdai minėtiems tikslams įgyvendinti.

Nors Lietuvos bei kitų Europos valstybių visuomenės senėja, šiandien galime pasidžiaugti tuo, jog vidutiniškai Lietuvos šeima išaugina du su puse vaiko, tai yra beveik du kartus daugiau nei prieš dešimtmetį.

Prisidėjo ir grįžtantys migrantai

Sociologai gyvetojų pagausėjimą taip pat laiko pastaraisiais metais fiksuojamos grįžtamosios migracijos bangos padariniu, kai pirmaisiais nepriklausomybės dešimtmečiais dėl ekonominių priežasčių iš šalies išvykę lietuviai pagerėjus gyvenimo sąlygoms ėmė grįžti atgal. Prognozuojama, kad artimiausiu metu iš užsienio į Lietuvą grįžtančiųjų gyventi srautas turėtų dar labiau išaugti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.