Kas geresnio pas šaunųjį Kim Čen Irą?

07_kim_karikatura.jpgŽlugus Sovietų Sąjungai, radikaliai pasikeitusiame pasaulyje išliko tik du itin aršūs režimai: Kuboje ir Šiaurės Korėjoje. Pastaroji grasina sukelti pasaulyje naują karo gaisrą ir net grūmoja branduoliniu ginklu.

Duomenų apie šią šalį galima gauti minimaliai. Dažniausiai minimi gandai, susiję su šios šalies vadovu Kim Šen Iru, kaip antai: kad jis yra aistringas filmų mėgėjas, dievina picą ir ruošiasi statyti Disneilendą Šiaurės Korėjos sostinėje tam, kad jo sūnus galėtų nevaržomai linksmintis su savo bendraamžiais. Kita informacija yra susijusi su šios šalies užmačiomis tapti branduoline valstybe arba byloja apie skurdžią jos gyventojų padėtį. Kaipgi atrodo Šiaurės Korėjos gyvenimo kasdienybė, jos rutina gėrintis kariniais paradais bei nuolatinis ruošimasis karui?

Galima prisiminti prieš dešimtmetį vykusias derybas, kai buvo pasirašytas susitarimas, turėjęs įtvirtinti naują bendradarbiavimo etapą Azijoje. Šiaurės Korėja mainais į ekonominę paramą sutiko nutraukti plutonio, reikalingo branduoliniam ginklui gaminti, gamybą. Tačiau iš tiesų ji ne tik nenutraukė branduolinio ginklo gamybos, bet per pastarąjį dešimtmetį tapo dar labiau izoliuota, ginkluota ir dar pavojingesnė. Pernai komunistinio režimo vadovas Kim Šen Iras atvirai ir ciniškai paskelbė, kad jo šalis kuria branduolinį ginklą ir neketina atsisakyti branduolinės programos. Dabar jis turįs branduolinių komponentų dviem atominėms bomboms pagaminti.

Be atominės bombos Šiaurės Korėjos „vadas ir mokytojas“ turi ir kitų rūpesčių. Nors jam visiškai nerūpi vergais paversti, badaujantys jo šalies gyventojai, vis dėlto reikia kažkaip išlaikyti didžiulę 1,1 mln. karių armiją, ją apginkluoti ir pamaitinti. Griebiamasi įvairiausių triukų: šantažuojamas pasaulis, humanitarinės pagalbos skirstymui taikomi suvaržymai. Išryškėja gana tragiška situacija: nuo maisto trūkumo kenčia didelė dalis civilių gyventojų (pagyvenusių žmonių, vaikų, moterų), dienos ryžių porcija sumažinta nuo 300 iki 250 gramų (tai sudaro tik 40 proc. tarptautinių organizacijų rekomenduojamos mažiausios dienos normos), vidutinis mėnesio atlyginimas Šiaurės Korėjoje siekia 3000 vonų, už kuriuos juodojoje rinkoje galima gauti vieną eurą (3,5 lito). Kim Čen Iras, žadėdamas nekurti balistinių raketų ir nevykdyti branduolinių bandymų, gauna vis naujas finansines injekcijas iš užsienio valstybių bei tarptautinių organizacijų, nes šios tarsi užhipnotizuotos tiki Kim Čen Iro pažadais ir nesuvokia, kad savo finansine parama faktiškai ginkluoja milžinišką Šiaurės Korėjos armiją. Anot vieno amerikiečių žurnalisto, Kim Čen Irui nieko nereiškia numesti atominę bombą ant Vašingtono ar Niujorko, kad ten pamatytų „gyvą fejerverką“.

Tarptautinėje arenoje mėtomasi šūkiais apie šalies užsidegimą ir turimą potencialą tapti branduoline valstybe, tuo tarpu viduje bandoma atsikratyti – teatleidžia man už tokius samprotavimus jautresni straipsnio skaitytojai – bereikalingo balasto. Kalbėdamas apie neigiamą balastą, turiu omenyje senelius, fiziškai neįgalius, meninį polėkį turinčius ir šiaip daug valgančius ir mažai dirbančius piliečius. Tačiau visiškai galima pateisinti gerbiamą Kim Čen Irą: jo vykdoma politika yra aiški ir kryptinga.

Įsivaizduokite save didžiojo vado vietoje, susirkite didybės manija, nusikelkite į senovės Spartą ir jos karinę discipliną, galiausiai atpalaiduokite save nuo turimų socialinių įsipareigojimų ir jus varžančių gailesčio priepuolių nelaimės ištiktiems nepažįstamiesiems, rodomiems per „Bėdų turgų“ ir panašias laidas. Įsivaizduokite: Jūs – didysis vadas, Jūsų pagrindinis tikslas – šalies gerovė ir iš to kylantis Jūsų garbinimas, pagrindinės priemonės šiam tikslui įgyvendinti – karinė disciplina, sveikas ir pajėgus dirbti individas (potencialus jūsų kulto garbintojas), ištikima bei gerai paruošta karinė jėga pašonėje.

Neužmirškite, čia tiktai priemonės, pažvelkite į rezultatus: šalies gerovė liko tik Jūsų politinėje programoje, tačiau garbinimas kažkodėl klesti; piliečiai, gyvenantys karo sąlygomis ir neturintys kur kreiptis dėl sveikatos problemų, tikrai jaučiasi sveiki; dirbti jie negali, bet privalo, kitaip gali netyčia išvysti save reakcingų visuomenės elementų sąraše. Jūsų aprobuotos politinės programos įgyvendinamos šimtu nuošimčių, jų neigiamos pasekmės Jums, didysis vade, beveik nejaučiamos, nes priešingu atveju tikrai jų neįgyvendintumėte taip nuožmiai ir nepasitaręs su aplinkiniais. O štai Jūsų pasididžiavimas – elitinė kariuomenė, blizgantys batai, chaki spalvos uniformos, išgaląsti durtuvai ir taiklios akys žygiuoja pro Jus, kai Jūs savo gimimo dieną stovite raudonais kilimais išklotame balkone. Tas didis gėrėjimasis puikiai paruošta fizine jėga, tas akinamas ginklų blizgesys aklinai užstoja 250 gramų ryžių per dieną gaunančių Jūsų mylimų tautiečių kaulėtus veidus. Paradas žygiuoja, Jūs paimate ant rankų sūnų ir, iškilmingai pamojavęs ranka, nuvažiuojate valgyti picos, kurią Jums paruošė specialiai iš Turino atvykę picų meistrai. Skanaus, didysis vade.

Linksmas vyras tas Kim Čen Iras, gaila tik, kad bilietai į jo cirką taip sunkiai įsigyjami, na, bet pabandyti verta. Sėkmės Jums, drauge Kim Čen Ire.

Rimantas Pečiulis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.